دیپلماسی گردشگری

دیپلماسی گردشگری

در جهان امروز، گردشگری شامل یکی از پربازده صنعت های اقتصادی در ایران و جهان بوده و به نوبه ی خود، نجات دهنده ی بخش های بسیاری از اقتصاد های رو به ناکامی و از هم گسسته و ناکام جهان معاصر است. گردشگری به علت دارا بودن پارامتر های بسیار اثر گذار در زمینه های ایجاد کسب و کار و کارآفرینی در قرن بیست و یکم به عنوان یکی از وسیع ترین و سریع ترین صنعت های در حال رشد و رو به افزونی دنیا نام برده میشود که شامل مزایای بسیار بالا و فراوان در همه ابعاد و زمینه ها است.

دیپلمات و دیپلماسی چیست؟

اگر به این کلمه هنوز عادت نکرده اید یا نیاز دارید تا مفهوم دیپلماسی گردشگری بیشتر برایتان روشن شود، پیشنهاد می کنیم تا تعریفی از دیپلماسی را مطالعه نمایید.

روابط دیپلوماتیک یا همان دیپلماسی شامل دانش برقرای ارتباط میان سران کشور های جهان از جمله سیاست مداران می باشد. دیپلمات نیز به اشخاصی در آن کشور گفته می شود که دارای مقام های رسمی سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی در کشور یا سازمان بین المللی پذیرنده باشند.

مزیت های دیپلماسی گردشگری

دیپلماسی گردشگری اگر در مسیر درستی به کار گرفته شود می تواند شامل مزیت های بسیاری باشد؛ این مزیت ها از لحاظ اقتصادی تاثیرات فراوانی بر جامعه می گذارند و در اشتغال زدایی، تعاملات فرهنگی، فقر زدایی، حفظ و بهبود محیط زیست و میراث فرهنگی، توسعه زیرساخت ها و رشد و تولید ناخالص داخلی در سطح جهانی تحولات عظیمی به وجود می آورند.

کشور ما ایران نیز با وجود داشتن جاذبه های تفریحی فراوان قابلیت تبدیل شدن به یکی از رتبه های بالا در سطح جهانی در حوزه ی گردشگری دارد.

اقامتگاه های چوبی
اقامتگاه های چوبی در مناطق بکر کوهستانی

البته باید بدانید این امر تنها در صورتی جامعه ی عمل می پوشاند که همه ی مسئولین و در راس آن ها سازمان های مرتبط، گامی در جهت پیشرفت بردارند و با یکدیگر هماهنگ باشند تا به نتیجه ی بهتری برسند. البته با این وجود هنوز کشور ما نتوانسته تا آن طور که مد نظر است به جایگاه واقعی کی لیاقت آن را دارد برسد.

اقدامات بسیاری در جهت جذب گردشگر در کشور ما انجام گرفته و در این راستا می توان به ارائه تسهیلات، لغو ویزای یک طرفه، صدور روادید فرودگاهی و دیگر موارد اشاره کرد که باعث شده شیب صعودی و مثبت بازخورد ها را داشته باشیم.

از این توضیح ها کاملا پیداست که جهت دست یابی به ارتقای سطح درآمد سرانه و اشتغالی کامل، نیاز به دستگاه دیپلماسی گردشگری مناسب داریم؛ دستگاه دیپلماسی کشور باید دارای قابلیت تعاملی بالا جهت گسترش تعاملات و همکاری های دو جانبه، چه در منطقه و چه در سطح بین المللی باشد و با کمک گرفتن از روابط سیاسی با کشور های دیگر اقدام به ایجاد شغل مناسب، نهادینه کردن اقتصاد در زمینه گردشگری، افزایش جذب منابع و سرمایه گذاری خارجی و همچنین فناوری پیشرفته در حوزه گردشگری و افزایش و توسعه بازار های صادراتی کند. نتیجه ی این اعمال ورود به ایران به بازار های صادراتی در زمینه صنایع دستی کشور و افزایش سهم کشورمان از سهم جهانی بازار های گردشگری است!؛ در واقع چیزی که در این جا اهمیت دارد هدف دیپلماسی گردشگری است که صرفا بهره گیری از دیپلماسی و سیاست های خارجی نیست، بلکه تحقق اهداف سیاست خارجی را نیز در بر دارد. به همین دلیل است که دیپلماسی سیاست خارجی با دیپلماسی گردشگری با هم رابطه ای پویا دارند.

اهمیت دیپلماسی گردشگری در جهان

گردشگری بین المللی در زمینه ورودی و خروجی باعث تفاهم ملت ها از هم شده و آن ها را به هم نزدیک می کند. جهت رفع مشکلات تاریخی دولت ها با یکدیگر از این روش استفاده می شود.

علاوه بر این ها هر گردشگر به خودی خود یک دیپلمات به حساب می آید که قادر است پیامی از کشور خود به کشور مقصد منتقل کرده و پیامی از کشور مقصد به کشور مبدا برگرداند!. رفع بسیاری سوتفاهم ها میان ایران و کشور غرب، یاقتن زبان مشترک صلح میان ملت ها، تقویت دیپلماسی صلح در برابر دیپلماسی جنگ و در آخر، راهی برای صدور ارزش های انقلاب خواهد از فواید دیپلماسی گردشگری است.


ارسال پاسخ