دورۀ راهنمایان طبیعت گردی دورۀ راهنمایان طبیعت گردی

معرفی این دوره

معرفی دوره ی راهنمایان طبیعت گردی

دوره آموزشی راهنمایان طبیعت گردی (اکوتورلیدر) جهت آموزش اصول و مبانی لیدری در تورهای داخلی و خارجی بوده، که بیشتر بر محور سفر در طبیعت و شناخت عناصر آن جهت حفاظت بیشتر و دوری از تخریب می‌چرخد، یکی از دوره های کوتاه مدت گردشگری مورد تصویب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است که در آن به موضوعات مرتبط با طبیعت پرداخته می شود. برای برگزاری تور در طبیعت، حتماً نیاز به کارت تورلیدری مورد تأیید سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هست و در غیر این صورت، برگزاری تور تخلّف محسوب می‌شود و در صورت بروز حوادث احتمالی، علاوه بر اینکه آن تور تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد، مسئولیت حادثه به عهده راهنمای تور خواهد بود. شرکت آموزشی و گردشگری آوای طبیعت گلستان دوره تورلیدر طبیعت‌گردی را با نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به دو صورت حضوری و مجازی برگزار می کند. مدرک این این دوره از طرف این سازمان صادر می گردد و قابل ترجمه و مورد تأیید دادگستری و وزارت امور خارجه است. لازمه صدور مجوز کارت تورلیدری رسمی، گذراندن موفقیت آمیز این دوره است.

سرفصل های دوره

سرفصل های این دوره

مزایای حضور در دوره

مزایای حضور در این دوره

گالری تصاویر دوره

گالری تصاویر این دوره

سوالات متداول

سوالات متداول شما

دو بار در سال، ماه‌های مرداد و بهمن.
بازه ثبت‌نام آزمون جامع، ۱ ماه قبل از هر آزمون است که از طریق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اطلاع رسانی می‌شود.

خیر، طبق مصوبه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بخش تئوری و عملی دوره‌های آموزش گردشگری باید گذرانده شوند و امکان شرکت غیرحضوری و فقط حضور در آزمون جامع گردشگری وجود ندارد

بنا به مصوبه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فراگیران می‌بایست آزمون جامع را در شهر موسسه خود امتحان دهند. بنابراین امکان اینکه فراگیر موسسه‌ای در شهر گرگان باشید و آزمون جامع را در شهر محل سکونت خود آزمون دهید وجود نخواهد داشت.

به جز دوره راهنمای گردشگری کودک و راهنمای گردشگری با دوچرخه، سایر دوره‌ها محدودیت سنی ندارد.

بله. شرکت در سفرها و بازدیدهای دوره آموزشی اجباری بوده و بخشی از روند تکمیل پروسه آموزشی محسوب می شود.

بله، کارت راهنمای تور طبیعت گردی هر ۱ سال یکبار باید تمدید شود. لازم به ذکر است که برای تمدید کارت راهنمای تور طبیعت گردی باید به معاونت گردشگری استان واقع درخیابان خمینی آفتاب ۱۵، جنب امام زاده نور مراجعه کنید.

بازار کار برای یک راهنمای تور طبیعت گردی (اکوتور لیدری) کاملاً به میزان توانایی فرد بستگی دارد. اگر دنبال بازار کار مناسب برای تورلیدری هستید باید دانش و توانایی خود را افزایش دهید.

دروس مشترک در دوره کارشناسی فقط مربوط به رشته مدیریت جهانگردی است که اگر فردی فارغ‌التحصیل این رشته باشد برای ثبت نام در دوره‌های گردشگری رشته مرتبط محسوب شده و نیاز به گذراندن دوره‌های راهنمای فرهنگی و مدیریت فنی بند ب را نداشته و پس از تشکیل پرونده در موسسه به آزمون جامع معرفی می‌گردد.
در رشته‌های دیگر تشابه دروس منجر به تطبیق در دوره‌های آموزشی گردشگری نخواهد شد.

شرط انتقالی برای دوره‌های گردشگری از شهری به شهر دیگر وجود ندارد. متقاضی می‌بایست دوره خود را از ابتدا تا انتها در موسسه ثبت نامی بگذراند، مگر در صورت ملغی شدن موسسه آموزشی که فرد می‌تواند پرونده خود را برای انجام ادامه روند آموزشی به موسسه دیگری انتقال دهد، که در این شرایط بنا به شرایط آموزشی فرد که در اواسط دوره بوده یا انتهای دوره تصمیم‌گیری خواهد شد.

خیر، فرد حداقل می‌بایست دروس آزمون جامع را گذرانده باشد. در صورت ثبت نام برای آزمون جامع، فرد از سمت موسسه تایید نخواهد شد.

خیر، از مولفه‌های اساسی یک تور قانونی، داشتن راهنمای سفر رسمی است. در صورتی که سرپرست تور فاقد کارت تورلیدری باشد آن برنامه غیرقانونی محسوب می‌شود و تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت.

آزمون‌های داخلی دو هفته پس از اتمام هر درس، در یک بازه زمانی دو روزه برگزار می‌شود. اگر شما در تاریخ مقرر آزمون را شرکت نکنید به منزله غیبت بوده و تنها ۱۰ روز بعد ۲۴ ساعت زمان دارید تا آزمون را شرکت و غیبت خود را جبران کنید.

در صورتی که فرد یکی از دوره‌های تورلیدری را گذرانده باشد و قصد گذراندن دوره تورلیدری دیگری را داشته باشد یا هر دو دوره تورلیدری را همزمان ثبت نام کند، به عنوان حذف دروس مشترک درصدی از شهریه آنها کسر می‌شود.
برای فراگیران آوای طبیعت گلستان که دوره دوم را می‌خواهند بگذرانند ۱۵ درصد و برای فراگیرانی که اولین دوره را می‌خواهند در آوای طبیعت گلستان بگذرانند ۱۰ درصد از شهریه کسر می‌شود.

منابع آزمون جامع از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام می‌شود و سوالات آزمون از همان منابع طرح می‌شود، تدریس اساتید نیز طبق منابع اعلام شده سازمان است ولی از آنجایی که ممکن است پاورپوینت استاد موارد جزئی را شامل نشود برای آزمون جامع بهتر است علاوه بر جزوه استاد، منبع معرفی شده از سمت سازمان میراث فرهنگی نیز مطالعه شود.

برای کمیسیون فنی دوره راهنمای ایرانگردی و جهانگردی مدرک مرتبط با گذراندن دوره زبان مربوط به موسسه زبان و یا مدارک مربوط به اقامت در کشوری دیگر که مشخص کند فرد مسلط به آن زبان است باید ارائه شود و برای دوره راهنمای طبیعت‌گردی مدارک کوهنوردی (صعودهای کوهنوردی، دوره‌های کوهنوردی)، مدارک مربوط به دوره‌های دره نوردی و یا هر مدرکی مرتبط با تخصصی ویژه در زمینه طبیعت باید ارائه شود.

 • آوای طبیعت گلستان با آژانس‌های مسافرتی در ارتباط است.
 • در برد خود اطلاع‌رسانی می‌کند.
 • در شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی می‌کند.

طبیعتا تضمینی برای همکاری وجود ندارد و به عملکرد خود فرد بستگی دارد.

سفرهای طبیعت‌گردی، سفر به مناطق بکر طبیعی است که شب‌مانی آن معمولا طبیعت و کمپ است. از زیر مجموعه سفرهای طبیعت‌گردی می‌توان به جنگل‌نوردی و دره‌نوردی اشاره کرد. راهنمایان طبیعت‌گردی لیدر سفرهای این‌چنینی هستند که در دوره آموزشی دروسی را در رابطه با محیط طبیعی مانند آشنایی با گیاهان، آشنایی با تنوع زمین‌شناسی و استقرار و بقا در طبیعت می‌گذرانند.
اما سفرهای ایرانگردی و جهانگردی که اصطلاحاً به آن سفرهای فرهنگی می‌گویند، سفرهایی هستند که مسافران از جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و هنر و معماری مقصد سفر بازدید خواهند کرد و اقامت این‌گونه سفرها عمدتاً هتل است. راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی لیدر سفرهای فرهنگی هستند که در دوره آموزشی خود با هنر و معماری ایران و جهان، شناخت اماکن تاریخی و شناخت فرهنگ و اقوام ایران زمین آشنا می‌شوند.

طبق مصوبه آئین نامه هیئت وزیران در سال ۹۵، مقرر شده است که تمامی سفرها در قالب تورهای گردشگری، باید راهنمای تخصصی خود را داشته باشند.

اطلاع‌رسانی‌های مربوط به دوره‌های آموزشی از طریق کانال‌های آموزشی دوره‌ها انجام می‌شود. فراگیران با ورود به سایت آوای طبیعت گلستان در صفحه خانه می‌توانند در کانال تلگرامی دوره خود عضو شوند.

در حال حاضر ۳ نوع دوره آموزشی در زمینه تورلیدری و راهنمای تخصصی وجود دارد:

 1. دوره آموزشی راهنمای تور ایرانگردی و جهانگردی (فرهنگی)
 2. دوره آموزشی راهنمای تور طبیعت‌گردی (اکوتور لیدری)
 3. دوره آموزشی راهنمای تخصصی زمین‌گردشگری

درآمد راهنمایان سفر طبق تعرفه سازمان گردشگری برای راهنمایان فرهنگی روزانه ۲۶۴۰۰۰ و راهنمایان طبیعت گردی ۳۳۰۰۰۰ تومان بر یک روز است. اما این عدد قطعی و ثابت نیست و بر حسب توانایی‌ها و تجربه راهنما و همچنین تمایل آژانس می‌تواند کم یا زیاد شود. در حال حاضر راهنمایانی وجود دارند که همین حداقل حقوق‌ را هم دریافت نمی‌کنند ولی خوب تورلیدرهایی هم هستند که بدلیل توانایی بالا روزی ۵۰۰ هزار تومان حق‌الزحمه دریافت می‌کنند.

راهنمای تور طبیعت گردی (EcoTour Leader) به کسی گفته می‌شود که سرپرستی و مدیریت اجرایی یک تور طبیعت‌گردی را بر عهده دارد و لازم است حتما کارت راهنمای طبیعت‌گردی داشته باشد.

سرفصل ها در قسمت سرفصل های آموزشی همین صفحه امده است.

فراگیران دوره‌های آموزشی مجاز هستند ۱/۳ ساعت هر درس را غیبت داشته باشند. غیبت بیش از این حد سبب حذف فرد از درس شده و فراگیر باید آن درس را مجدد اخذ کرده و شرکت نماید. در نهایت غیبت بیش از ۱/۳ ساعات کل دوره منجر به حذف فراگیر از دوره آموزشی می‌شود

با توجه به اینکه فعالیت اصلی یک راهنمای تور طبیعت‌گردی حضور در عرصه‌های طبیعی است، پس داشتن شرایط فیزیکی مناسب یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های آن (و مهمتر از جنسیت) است.
همچنین تورهای طبیعت‌گردی هم دارای طبقه‌بندی‌ها و درجه سختی‌های متنوع هستند.

آزمون جامع فقط شامل پاسخ به سوالات زبان تخصصی انگلیسی است و اگر فردی به غیر از زبان انگلیسی متقاضی زبان دیگری است، برای آن زبان فقط باید مصاحبه زبان را شرکت نماید.

علاقمندان به دوره‌های تورلیدری با مدرک دیپلم یا فوق دیپلم در صورت داشتن تخصصی خاص (ویژه دوره راهنمای طبیعت‌گردی) و تسلط به زبانی غیر از زبان انگلیسی (ویژه دوره راهنمای ایرانگردی و جهانگردی) می‌توانند در کمیسیون فنی سازمان میراث جهت دریافت مجوز گذراندن دوره‌های گردشگری با مدرک زیر لیسانس شرکت کنند.
روند شرکت در این کمیسیون به شرح زیر است:
۱. تماس با موسسه و ارائه مدارک مرتبط با زبان یا تخصص ویژه
۲. ارسال مدارک توسط موسسه به اداره معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
۳. تماس با فرد متقاضی از سمت معاونت گردشگری برای شرکت در جلسه کمیسیون برای متقاضیان دوره راهنمای طبیعت گردی و شرکت در مصاحبه زبان های غیرانگلیسی برای متقاضیان دوره راهنمای ایرانگردی و جهانگردی

شما برای گرفتن کارت راهنمای تور باید جواب این ۳ استعلام‌ را دریافت کنید و به سازمان گردشگری استان تهران تحویل دهید که تقریباً ۱ ماه طول می‌کشد، پس از ارائه این ۳ مدرک باید در کمیسیون فنی اداره میراث استان نیز شرکت نمایید.

 • استعلام حراست سازمان گردشگری
 • استعلام عدم سوء پیشینه
 • استعلام عدم اعتیاد

مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سازمان گردشگری استان تهران جهت صدور کارت راهنمای تور:

 • تصویر کلیه صفحات شناسنامه (۲ نسخه)
 • تصویر آخرین مدرک تحصیلی (۲ نسخه)
 • تصویر کارت پایان خدمت و یا گواهی اشتغال به تحصیل برای آقایان (۲ نسخه)
 • تصویر کارت ملی (۲ نسخه)
 • تصویر گواهینامه پایان دوره آموزشی راهنمای تور (۲ نسخه)
 • تکمیل فرم تقاضای صدور کارت
 • ۶ قطعه عکس ۳*۴

فراگیران دوره های راهنمایان پس از پشت سر گذاشتن مراحل زیر می بایست به موسسه مراجعه و فرم درخواست تکمیل پرونده را جهت بررسی و جمع بندی پرونده پر کنند:

 • آزمون های داخلی
 • سفرها و بازدیدها
 • مصاحبه زبان
 • آزمون جامع گردشگری

مصاحبه زبان دوره های گردشگری توسط اداره کل میراث استان برگزار خواهد شد، بدین صورت که موسسات اسامی متقاضیان مصاحبه را به استان اعلام مینماید و سپش طبق لیست ارسالی تاریخ برگزاری مصاحبه از سمت اداره کل میراث استان اعلام میشود.
مصاحبه تک مرحله ای و شفاهی خواهد بود.

فراگیرانی که تحت شرایط خاص برای مدتی قادر به حضور در کلاس‌های دوره نباشند می‌توانند از مرخصی تحصیلی استفاده کنند. مرخصی تحصیلی از ۳ تا ۵ ماه است (سقف مرخصی برای دوره مدیر فنی بند ب ۳ ماه و برای دوره‌های راهنمایان گردشگری ۵ ماه است). دوره‌های راهنمایان تخصصی به علت برگزاری دوره‌ای شامل شرط دریافت مرخصی تحصیلی نخواهند شد.
فراگیران متقاضی دریافت مرخصی، باید با مراجعه به موسسه فرم مرخصی تحصیلی را دریافت و پس از مطالعه شرایط مرتبط با مرخصی آنرا تکمیل کنند تا پس از بررسی با مرخصی آنها موافقت شود.

شما برای برگزاری تور حتما باید کارت تورلیدری داشته باشید و آژانس‌ها اجازه برگزاری تور با لیدر بدون کارت را ندارند، چرا که تورلیدر مسئول هرگونه حادثه در طول برنامه است و در صورت بروز حادثه احتمالی برای تور که راهنمای سفرش کارت ندارد، تورلیدر و آژانس مقصر بوده و از سمت قانون مجرم شناخته خواهند شد.

مدرسین این دوره

مدرسین در این دوره

اشکان بروج

محمد رضا دانشور

مهسا مطهر

شهاب چراغی

علی چراغی

دکتر حاج قلی کمی

محمد بهرامی

پرویز بختیاری

رضا علی اصل

دکتر محمد واعظ موسوی

کامران کشیری

کیمیا عجایبی

مرتضی ابراهیمی رستاقی

محمدحسن حاجی حسینی

محمود سخت باز

رحیم عنبر

آرمان ولیان

هزینه ی این دوره

مشاوره ی اختصاصی

راهنمایان طبیعت گردی

2.575.000 تومان
 • 486 ساعت آموزشی
 • قابلیت پرداخت اقساطی
 • مدرک معتبر و قابل ترجمه

مشاوره اختصاصی