تکنیک های ارائه ی خلاقانه در موزه ها

تکنیک های ارائه ی خلاقانه در موزه ها

شاید این سوال برای شما رخ دهد که برای ارائه در موزه ها هم به تکنیک های خلاقانه نیاز است؟؛ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله، موزه ها نیز به منظور نمایش هرچه بهتر فرهنگ ها، تاریخ مرز و بوم منطقه خود، ویژگی های مثبت، افراد تاثیر گذار آن زمان و بسیاری از چیز های دیگر به تکنیک های خلاقانه ای نیار دارند تا افرادی که برای بازدید به موزه تشریف می آورند از هارمونی زیبای میان اجسام و فضا لذت ببرند!.

در ابتدا تعریفی از موزه را برایتان بیان خواهیم کرد تا با مفهوم کلی آن از جنبه های مختلف آشنا شوید.

تکنیک ارائه خلاقانه در موزه ها

موزه چیست؟

در تعریفی که توسط عوام عمل گرفته است، موزه را مکان هایی می نامند که در درون آن ها مجموعه اجسام و اشیا و آثار ارزشمندی از هنرمندان گردآوری شده و این آثار و اشیاء در زمینه های مختلفی یا حتی یک نکته خاص با یکدیگر وجه مشترک دارند و در معرض بازدیدکنندگان قرار می گیرند.

در تعریف دیگری که توسط شورای بین المللی موزه ها که ایکوم نام دارد شنیده ایم، موزه را موسسه ای ست و دائمی و بدون داشتن هیچ گونه هدف مادی نامیده که همواره در آن برای بازدید عموم باز است و به جهت خدمت به جامعه و پیشرفت آن فعالیت می کند.

هدف موزه ها چیست؟

موزه ها دارای هدف مشترکی هستند که شامل “پژوهش در آثار و شواهد به جای مانده از انسان و محیط زیست او، گردآوری آثار، حقظ و بهره وری معنوی و ایجاد ارتباط بین آثار، به ویژه به نمایش گذاشتن آن ها در جهت بررسی و بهره معنوی است.” این تعریف را می توان بهترین و کامل ترین توع تعریف از موزه دانست.

نکات لازم در ارائه خلاقانه در موزه ها

این نکته باید کاملا حائز اهمیت باشد که قبل از هر چیز رهایت مکان موزه و بنا هایی که برای موزه شدن انتخاب می شوند، باید از لحاظ مکانی و نو پردازی محیط دارای مشخصات خاص باشند. زیر بنای موزه، موقعیت مکانی، نور موزه و غیره از موارد مهمی است که در حین احداث آن باید رعایت شود.

جهت داشتن یک ارائه خلاقانه و زیبا بهتر است از نور طبیعی و الکتریکی به صورت همزمان استفاده شود؛ علاوه بر این باید دقت داشت که لامپ انتخاب شده و طول موج آن به اشیائی که در موزه قرار دارند آسیب نزند!.

بهتر است برای هر تالار و سالن نمایشی که در موزه قرار دارد، ورودی و خروجی خاص و مجزا طراحی و تعبیه شود تا سبب سهولت در ورود و خروج و عدم ایجاد ازدحام در تالار ها شود.

ویترین ها و نکات مربوط به آن ها

آثار و اشیایی که قرار است در سالن ها به نمایش در بیایند بهتر است در درون ویترین باشند. ویترین ها نیز باید با آثار درون خود متناسب و در عین حال منعطف باشند. جهت یک ارائه خلاقانه در موزه بهتر است آثار را به ترتیب منطقی و بر اساس اندازه و اهمیتی که دارند مقابل چشم ها قرار دهید.

انواع موزه ها و نحوه ارائه در آن ها

موزه ها انواع مختلفی دارند که شامل موزه های تاریخی، موزه های علمی، موزه های تخصصی، موزه های منطقه ای، موزه های فضای آزاد و … .

یک موزه تاریخی با طراحی شامل بهره گیری از یک مکان تاریخی قدیمی و استفاده از ماکت شخصیت های معروف می باشد.

موزه های علمی نیز ارائه های خود را با استفاده از اشیاء واقعی از هر موجود زنده طبیعی یا ماشین با استفاده از ساختن نمونه متحرک یا بازسازی تجربیات فیزیکی خلاقانه تر می کنند.

موزه های تخصصی نیز حکایت از فعالیت های اقتصادی دارند که شامل کاوش های کانی و صنعت کفاشی و غیره می باشد؛ این نوع موزه ها با بازسازی فعالیت های هنری چون تئاتر، موسیقی، سینما و خیمه شب بازی به ارائه ی هرچه خلاقانه تر در موزه خود کمک می کنند!.


ارسال پاسخ