اصول معماری و مرمت در اقامتگاه های بوم گردی

اصول معماری و مرمت در اقامتگاه های بوم گردی

امروزه اقامت در اقامتگاه های بوم گردی در میان مردم این کشور و به خصوص توریست های خارجی، روندی رو به رشد و توسعه به خود گرفته است. اگر بخواهید بدانید بوم گردی چیست باید بگوییم در واقع بوم گردی نوعی سفر است که عامل جذب توریسم به منطقه می شود؛ بوم گردی باعث می شود تا با آداب و رسوم منطقه، تاریخ منطقه، موقعیت جغرافیایی، سوغات، شیرینی های سنتی و دیگر بخش های جالب از یک منطقه بومی آشنا شوید.

اقامتگاه بومگردی
نمونه از اقامتگاه بومگردی

حال باید بدانید که زندگی یا سکونت حتی در دوره کوتاه در یک منطقه بومی یا یک اقامتگاه بومی دارای اصول و ضوابط خاص خویش می باشد که مدیریت اقامتگاه بوم گردی لازم است آن را به طور تمام و کمال رعایت کند. برای دانستن این اصول جهت ارزیابی در اقامتگاه های بوم گردی با ما همراه باشید.

نکات مهم مرمت در اقامتگاه های بوم گردی

در ابتدا باید بدانید که اقامتگاه های بوم گردی بر اساس چهار درجه ی کیفی متفاوت به چهار دسته تقسیم بندی می شوند که شامل:

1- امور ساختمانی، تجهیزات، خدمات.

2- امور انسانی، ایمنی، بهداشتی.

3- امور پایداری، رعایت اصول زیست محیطی و ابعاد فرهنگی منطقه.

4- توسعه پایداری گردشگری.

هر اقامتگاه بسته به درجه ای که می گیرد دارای محدودیت های خاص می شود به طوریکه درجه کیفی اول 8 واحد با گنجایش 4 نفر را می تواند داشته باشد، درجه کیفی دو حداقل 6 واحد و درجه کیفی سه حداقل 4 واحد را دارا خواهد بود.

اصول معماری اقامتگاه های بوم گردی

از سری فاکتور های مهمی که در طراحی اقامتگاه های بوم گردی اهمیت دارد نور پردازی، سیستم سرمایشی گرمایشی، استفاده کردن از منابع انرژی تجدید پذیر و انرژی های نو، استفاده ی بهینه از مصالح بوم آورد و منابع آبی، استفاده از رنگ های همساز با اقلیم و معماری بومی منطقه، تعریف کاربری های تجاری مانند نمایش صنایع دستی نواحی مختلف به جهت افزایش رونق صنعت ناحیه و گسترش اشتغال زایی افراد و درآمد زایی و آشنا شدن با دست سازه های هر منطقه ی بومی می باشد.

در طراحی اقامتگاه های سنتی نیز با تمرکز بر روی فرهنگ و معماری بومی همان مرز و بوم، اقامتگاه احداث می شود؛ به عنوان یک مثال از اقامتگاه بوم گردی در کشورمان ایران می توان به ساخت اقامتگاه بوم گردی در کرمان با بهره گیری از معماری بومی منطقه که کپر نام دارد اشاره کرد.

کپر نوعی خانه یا سایه بان است که با استفاده از شاخه و برگ درختان شامل درخت خرما که در مناطق گرمسیری کشور می روید بنا می شود.

نمونه ای دیگر از طراحی اقامتگاه های بوم گردی، خانه نخجیر نراق در استان مرکزی نام دارد که با مرمت کردن و احیا خانه تاریخی نخجیر به صورت اقامتگاه در آمده است.

اکو کمپ دورنا در شگین شهر استان اردبیل نیز نوعی دیگر از اقامتگاه های بوم گردی است که در ساخت آن با استفاده از بافت بومی خانه های همان منطقه، از سنگ استفاده شده است.

مراحل کسب اجازه برای احداث یا مرمت اقامتگاه های بوم گردی

در ابتدا شما باید یک موافقت نامه از سوی کمیسیون بوم گردی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دریافت کنید و به همراه مدارک شخصی مورد نیاز اقدام به دریافت موافقت نمایید؛ پس از دریافت مواقت نامه 6 ماه فرصت دارید تا مجوز بهره برداری منطقه را دریافت و کروکی و طرح توجیحی تهیه کنید و پس از تایید این موارد، پروانه ساخت به شما اعطا خواهد شد!.

پس از آماده کردن ساختمان جهت بهره برداری استعلاماتی از سوی کارشناس بهداشت، آتشنشانی و آزمایشات عدم سوء پیشینه و نداشتن اعتیاد توسط مدیر اقامتگاه انجام می گیرد و به تایید میراث فرهنگی می رسد. اگر اقامتگاه خود را بیمه کرده باشید باید بدانید در ازای هر نفر پذیرش، افراد شامل بیمه جانی و مالی و کار آفرینی خواهند بود تا اگر هر گونه حادثه ای رخ داد افراد بیمه حادثه شده باشند.


ارسال پاسخ